Köménymag
KÖMÉNYMAG
Kömény:
Mezőkön termő, illatos virágú fűszer- és gyógynövény (Carum carvi) az ejtőernyősök családjából. Illóolajat tartalmazó termését ételízesítőnek használják. Az eurázsiai eredetű növény az ókor óta ismert.
A köménymag, a római kömény, és az édes kömény növéntani szempontból rokonságban állnak egymással, de nagyon különböznek.
Köménymag:
A köménynek fűszerként használt apró magva. Népies neve: köménymag, keménymag, régikömény, hasznos kömény, konyhakömény, kerti kömény, fűszerkömény.
Az erősen fűszeres ízű mag (Carvi fructus) hatóanyaga az illóolajában levő karvon. Zsíros olajat és fehérjét is tartalmaz. Egyforma alakja, egyenletes színe és olajtartalma miatt a holland köménymagot tartják a legjobb fajtának. A Föld legelterjedtebb és legkedveltebb fűszerei közé tartozik.
Gyógyhatás:
Gyomorerősítő, görcsoldó, szélhajtó.
Képes az elrontott gyomrot megnyugtatni, segíteni az emésztést, és a táplálékok felszívódását. Evés előtt fogyasztva étvágygerjesztő hatású, mivel segíti a gyomornedv termelődését. Nehéz ételek fogyasztása után egy kupica köménypálinka csodákra képes.
Főzetét általában bélrendszeri problémák kezelésére javasolják: Kiváló görcsoldó és szélhajtó, így a levegőnyelés, puffadás, felfúvódás és egyéb emésztési zavarok, bélgörcsök gyors enyhítője lehet.
Mivel illóolaja meggátolja bizonyos baktériumok szaporodását, torokgyulladás enyhítésére is használhatjuk a belőle készült öblögetőt.
A 19. században, Amerikában, a gyökerét rendszeresen adták a gyerekeknek csuklás ellen.
Főzet készítése: Nem kell túlzásokba esni, 3 deciliter vízhez 1 teáskanálnyi összezúzott köménymag bőven elegendő.
Fűszerként:
Olyan ételek ízesítéséhez használjuk, amelyeket nehéz megemészteni. Köménymagot adunk a rozskenyérhez, a káposztából készített ételekhez, a disznóból készült ételekhez (gulyás, pörkölt, sertés sültek), a sajtszószokhoz, krémlevesekhez, libákhoz és kacsákhoz. Pék és sós süteményeket hintünk meg vele, körözöttek, puha sajtok, levesek, főzelékek, kolbászfélék kiváló ízesítője.
A köménymag aromája a legtöbb fűszerfélével nem harmonizál, de a fokhagymával együtt használva nagyon hatásos és kedvelt (sült disznóhús). Köménymag nélkül elképzelhetetlen a székelykáposzta, és általában a savanyú káposztából készült ételek jó barátja. De a nyers káposzták is igénylik a társaságát, köménymag nélkül elvesztik karakterüket. (Kelkáposzta főzelék, Nyári káposztasaláta, stb.).
A köménymag egy furcsa fűszer, ha túl sokat használunk belőle, akkor eluralkodik az ételen és íze kellemetlenné válhat. Használhatjuk őrölt, vagy egész mag formában is, ám az utóbbi használatakor figyeljük rá, hogy van, aki nem szereti, így teatojásba, vagy lenvászonba csomagolva adjuk ilyenkor az ételhez főzés közben.
Alkohol tartalmú italok készítéséhez is használják, pld. a dán köményes gabonapálinkához (Aquavit), és a németek is köménymaggal ízesítik a Kümmel nevű likőrjüket, melyet nehéz ételekhez kínálnak.
Receptajánlat:
Köménymagleves csurgatott tojással
Káposztás vegyes saláta joghurttal
Nyári káposztasaláta
Köménymagleves
Kelkáposztakrémleves burgonyagombóccal
Korhelyleves
Vörösboros gulyásleves
Gulyásleves
Sertésflekken
Sertéspörkölt
Vörösboros marhapörkölt
Tiszai rakott káposzta
Keláposztafőzelék
Erdélyi rakott káposzta
Székelygulyás
Sörkifli
Virslis kifli
Sajtos-sonkás csiga
Házmester stangli
Sajtos rudacskák
Sós teasütemény
Köményes pálinka:
Törjünk meg 5 dkg köménymagot, keverjük össze 7,5 dl pálinkával, vagy tiszta szesszel. Hagyjuk állni 10-12 napig, majd szűrjük le.
Hiedelmek:
- Középkori babonák szerint a római kömény alkalmas arra, hogy a csirkéket, továbbá a szeretőket megóvja az elkódorgástól..
Vissza
|