Dobos torta
DOBOSTORTA
Hozzávalók:
Tészta:
6 db tojás
12 dkg porcukor
4 dkg vaj
12 dkg finomliszt.
Krém:
4 db tojás
20 dkg porcukor
24 dkg vaj
3 dkg cukrozatlan kakaópor
1 csomag vaníliás cukor
20 dkg étcsokoládé.
Karamell:
12 dkg kristálycukor.
Elkészítés:
A tojások sárgáját 4 dkg cukorral habosra keverjük. A tojások fehérjét 8 dkg cukorral habbá verjük. A kétféle masszát óvatosan egymásba forgatjuk, közben az olvasztott vajat belecsurgatjuk, és apránként a lisztet is hozzáadjuk. A tésztából 6 db 23 cm átmérőjű lapot sütünk. Én sütőpapírra a 23 cm-es tortakarikát körbe rajzolom, és ebbe kenem szét a tésztát.
A krémhez a tojásokat 10 dkg cukorral vízgőz fölött sűrűre főzünk. A vajat a maradék cukorral, a kakaóval és a vaníliás cukorral habosra keverjük, hozzáadjuk a kihűlt cukros tojást, és végül az olvasztott csokoládét. A krémből 4 evőkanálnyit félreteszünk, többivel megkenünk 5 lapot, és egymásra illesztjük őket. Hűtőszekrényben dermedni hagyjuk. A maradék krémmel az oldalát körbekenjük, a tetejére csillagcsöves habzsákból 12 db kis halmot nyomunk, ez lesz a karamelles lapok támasztéka. Újra hűtőszekrénybe tesszük.
A karamellhez a cukrot kis lángon kevergetve aranysárgára pirítjuk, és a hatodik tortalapra öntjük. Mielőtt teljesen megkötne, forró vízbe mártott késsel 12 szeletre vágjuk. Ha a szeletek kihűltek, a krémhalmoknak támasztva a torta tetejére rakosgatjuk.
Jó étvágyat kívánok!
A receptet, és fotókat küldte: Halász Mária (Maja), Komárom.
Egy kis történelem:
Dobos C. József szakácsmester és csemegekereskedő népszerű üzlete a Kecskeméti utcában volt, ahol számos előkelő hölgyvendég rendelte meg nála teadélutánok süteményeit, ételeit. Amikor 1884-ben elkészítette a róla elnevezett édességet, célja az volt, hogy olyan tortát készítsen, amely a kor kissé elmaradott hűtési technikái mellett is hosszú ideig fogyasztható és élvezhető maradjon.
A torta titkát több cukrász is próbálta megfejteni, 4-5 tortát vásárolva, apró elemeire szétszedve, feldarabolva, boncolva, kóstolva és kielemezve. A titkot végül Riedl József fedezte fel:
A kész piskótamasszához forró vajat kell önteni, ettől a piskóta anyaga krémszerűvé válik és sütés után porhanyósabb lesz.
Az eredeti recept szerint:
5 lapot kell készteni, majd csoki krémmel megtölteni.
Az 5. lapra vékony baracklekvár kerüljön, majd ezt felolvasztott cukormázzal, karamellel kell bevonni.
A krémhez: könnyű masszává kell keverni 20 tojás sárgáját, 2 egész tojást,
1 kg törött cukrot, vaníliás cukrot, majd 1 kg teavajjal habosra keverni és a legfinomabb kakaóval színezni, ízesíteni.
A dobostorta Hungarikum, Dobos C. József cukrászmester a tortát először 1885-ben, az első Budapesti Országos Általános Kiállításon mutatta be a nagyközönségnek. Első kóstolói között ott volt Erzsébet királyné és I. Ferenc József is. A dobostorta ezután vált ismertté Európa-szerte.
Más volt, mint az addig megszokott torták. Kitűnt közülük egyszerű eleganciájával, hiszen akkoriban az emeletes, felcicomázott torták voltak a megszokottak. Másik titka a vajkrém volt, amelyet akkoriban még nem ismertek, a torták főzött krémekkel, tejszínhabbal készültek. Mind a csokoládés vajkrém, mind a tészta masszája Dobos C. József találmánya volt. ( A hagyomány szerint az édes vajkrémre a vajat köpülő fiú tévedése vezette rá, aki só helyett cukrot tett a köpülő edénybe. A cukrászmester az „elrontott” vajból alkotta meg híres művét.)
Dobos C. József egész Európát beutazta, hogy megismertesse a nagyközönséggel művét. Nyomában a cukrászok sikertelenül próbálták megfejteni a torta összeállításának titkát, hiszen a receptet féltve őrizte. A dobostortát társzekereken, sózott jég között szállították műhelyéből Nyugat-Európa városaiba. 1906-ban, amikor visszavonult, átadta az eredeti receptet a Fővárosi Cukrász és Mézeskalácsos Ipartestületnek, azzal a feltétellel, hogy bármelyik ipartestületi tag azt szabadon felhasználhatja.
Ma az egész világon ismerik a dobostortát, s receptjének kis eltérésekkel, több mint 100 variációja ismert.
Felhasznált irodalom: Internet, Wikipedia.
Vissza
|