Farsangi fánk
FARSANGI FÁNK
Hozzávalók:
40 dkg liszt
1 csipet só
6 csomag vaniliás cukor (6x8 gramm)
5 dkg vaj
2 evőkanál rum
3 dkg élesztő
1 kávéskanál kristálycukor
2 tojássárgája
Kb. 2 dl tej
Bőséges olaj a sütéshez
Házi baracklekvár.
Fontos, hogy minden szobahőmérsékletű legyen!
Elkészítés:
1 dl langyos tejhez adok 1 kávéskanál kristálycukrot, belemorzsolom az élesztőt, kovászt készítek. A liszthez keverek egy csipet sót, és a vaniliás cukrot. Hozzáadom a kovászt, a tojássárgájákat, a vajat, a rumot, és annyi langyos tejjel elkeverem, hogy a galuskánál valamivel keményebb tésztám legyen. Alaposan, hólyagosra dagasztom, liszttel meghintve kelesztem, míg a duplájára dagad.
Lisztezett nyújtólapra teszem, és inkább kihúzogatom, mint nyújtom. Téglalapokat vágok derelyeszaggatóval, a hosszabbik oldalukkal párhuzamosan középen is vágok egy csíkot. Az így keletkezett lyukon keresztül áthúzom a téglalap rövidebb oldalát, és hagyom még tovább kelni kb. fél órát.
Nagyon bő, forró olajban sütöm ki. (Egy csipet tésztával ellenőrzöm a hőmérsékletét: ha a tésztadarabka kezd pirosodni, jó az olaj.) Sütés után papírtörlőre téve felitatom a felesleges olajat.
Frissen (de nem forrón!), az igazi! Kelt tésztákat nem szabad forrón enni, gyomorbántalmakat okozhat.
Házi baracklekvárral, porcukorral tálalom.
Rumot azért adunk a fánk tésztájához, mert így könnyebb, hólyagosabb lesz. Ráadásul nem vesz fel túl sok olajat. Sütés közben az alkohol elillan, tehát a gyerekek is bátran fogyaszthatják.
Itt, a fotókon, fél adag készítését mutatom be.
Megjegyzés:
Az "igazi" farsangi fánk kör alakú, közepén mélyedéssel, amibe a lekvárt töltik. Hívják "szalagos" fánknak is, a szélén végigfutó világosabb csík (szalag) miatt, amit úgy kapunk, hogy a sütés elején a fánkokat fedő alatt sütjük, majd fordítás után már fedő nélkül. Nálam itt, most, a formázás "csörögefánk" formájúra készült, a család így szereti.
Vissza
|
Ez nem a farsangi fánk, hanem a csöröge!!!!
A kettőt nem illik keverni, mert mindkettő hagyományos MAGYAR recept!!!