Majoranna
MAJORÁNNA (majoranna, pecsenvirág)
A kerti majoranna az egyik legkedvesebb, a legrégibb és egyik leghíresebb magyar fűszernövény. Kiváló aromája miatt az egész világon elterjedt és nagy keresletnek örvend.
Származás:
Eredeti hazája a Földközi tenger és környéke, de ma már nagyüzemi módon és kiskertekben egyaránt termesztik. A növény szárított és morzsolt levele és virágzata a fűszer. A jól nevelt majoranna szürkészöld, egyenletesen morzsolt, erősen aromás, kellemes illatú, kissé hűtő, kesernyés ízű. Illóolajat, keserű anyagot, csersavat tartalmaz.
Termesztése:
Magról, illetve palántázással májusban 30-40 cm sor és 15-20 cm tőtávolságra ültetjük. Évente 2 alkalommal, virágzáskor szüreteljük. Első virágzása június végén, július elején várható. Ilyenkor a legmagasabb az illóolaj tartalma.
Háztartásokban, cserépben, balkonládában – teraszon, erkélyen is nevelhető.
Én magot szoktam vetni, balkonládába, ha az idő engedi, már április közepén.
Igényes növény, meleg és fény igényes, kifejezetten a napos oldalak növénye. Nem szereti az árnyékot. Vízigényes, folyamatos locsolást igényel, a szárazságot nem tűri.
Szedése:
Szedésre az egész föld feletti leveles hajtása alkalmas. Egy évben kétszer vágható: először júliusban, másodszor szeptember vége felé. A hajtásokat 4-5 cm-es tarló visszahagyásával vágjuk le. Az első szedéskor különösen fontos, hogy ne maradjon magas tarló. A levágott növényi részeket vékonyán kiterítve száraz, szellős, árnyékos helyen szárítsuk meg. Szárítás után a vastagabb szárrészek kivételével az egész növényi anyagot morzsoljuk össze apróra.
Gyógyhatásai:
A majoránna étvágygerjesztő, szélhajtó, gyomorerősítő, nyugtató hatású fűszer, ezért gyógyteák elengedhetetlen alkotórésze. Teáját fejfájás, köhögés, légzési zavarok enyhítésére használják, olajával a reumás testrészeket dörzsölik be. Meghűlés idején az orrdugulást megszünteti, hogy ha a majoránnafüves kenőcsöt az orr belsejébe és környékére kenjük.
Magas vérnyomás esetén használata körültekintést kíván. Veszélyeztetett terheseknek nemi vágyuk csillapítására ajánlják.
Felhasználása:
Tea: Forrázzunk le 1 csésze forrásban lévő vízzel 1 teáskanálnyi szárított majoránnát, és 3 perc elteltével szűrjük le. A növényből készült tea szélhajtó, étvágygerjesztő, köhögéscsillapító és idegnyugtató hatású.
Olaj: Apróra vágunk 3-4 evőkanál friss majoránnát, és összekeverjük 100 ml olajjal. Meleg helyen egy hónapig érleljük, majd szűrjük le és töltsük sötét, légmentesen zárható üvegbe. Felfúvódásnál a köldök feletti részt kell bedörzsölni egy kis majoránna olajjal, és 15-20 perc múlva megszűnik a puffadás.
Fűszerként:
Felhasználható levesek (főleg krumpli- és gombaleves), főzelékek (krumpli-, bab-), mártások, sültek, húsételek, köztük szárnyas és vadhúsok, továbbá húskészítmények (kolbász, hurka), valamint borok ízesítésére. Kacsa, bárány, birka, ürü, továbbá grillételek, májas és véres töltelékek elkészítésénél szinte nélkülözhetetlen, mert tompítja vagy elveszi a húsok mellékízét.
Receptek:
Töltött dagadó
Sertés flekken
Fasírt - vagdalthúspogácsa
Töltött csirkecomb
Vagdalthúscipó kolbásszal töltve
Töltött káposzta
Töltött paprika
Kelkáposzta főzelék
Rakott spagetti
Sonkás, kolbászos pizza
Vissza
|