Ánizs
ÁNIZS – Királyok titka - Pimpinella anisum - Ánizs virág
Más néven:
Ánizsmag, bécsi kömény, kenyérmag, illatos ánizs, ánizsmag, romiscer Fenchel, Anis, közönséges ánizs.
Eredete, története:
A Földközi-tenger mellékéről származik, de már nagyon sokfelé termesztik, (Törökország, Bulgária, Málta, Görögország, Olaszország, de a legjobb minőségű magok Spanyolországból származnak) Nálunk is termesztik.
Már az ókori Egyiptomban is használták fűszerként; az ókori Keleten fizetőeszköz is volt. Pannóniába a római katonák hozták be.
Az ókori Rómában gyakran szolgáltak fel a nehéz ételek elfogyasztása után ánizzsal készített tortát. A középkorban szintén az emésztés elősegítésére kandírozott ánizsmagokat ettek.
Indiában mind a mai napig egész ánizsmagokat rágcsálnak az emésztés megkönnyítéséhez és a légutak felfrissítéséhez.
A távol-keleti konyhákban (India, Irán, Indonézia) nem tesznek különbséget az ánizs és az édeskömény között. Emiatt általában mindkettőnek ugyanazt a nevet szokták adni.
A Fülöp-szigeteken a csillagánizs a népszerű fűszerféleség, és szintén ánizsnak nevezik.
Hasznos tanács:
· Ha csuklik, rágcsáljon el néhány ánizsszemet, és igyon rá egy pohár vizet.
· A kutyák különösen kedvelik az ánizs illatát, ezért az agárversenyeken szívesen alakítanak ki ánizsnyomot.
Jellemzői:
Az ernyősvirágúak csoportjába, a petrezselyemfélék családjába tartozó kétszikű növény, melynek terméséből fűszerként használt olajat állítanak elő. A közönséges ánizs egyéves, 40-60 cm magasra növő, lágyszárú növény Finoman barázdált és szőrözött, egyenesen felálló szárán három különböző alakú levél található. Virágzata fehér összetett ernyő.
Fűszerként szürkésbarna, 3,5-5 mm hosszú termését (drog) használjuk; ezen gyakran a kocsány is megmarad. Illata jellemző, kellemes, a köménymagra emlékeztető, de annál erősebb szagú, édesen aromás ízű fűszer.
A növény rokonságába tartozik a kapor, édeskömény és a koriander, ugyanakkor nem rokona a csillagánizs néven ismert fűszernövény
Környezeti igényei:
Fény és tápanyagigényes. Kedveli a meleg nyarakat, nedvesebb talajokat, – 22-25 C fok hőmérsékletnél érzi magát a legjobban.
Hosszú tenyészidejű; legalább 4 hónap kell ahhoz, hogy a magvai is beérjenek. Ernyős virágzatán a termések július vége, augusztus elején érnek be. Az ánizs szárait a virágzat barnulásakor kell levágni, összekötni és árnyékos, fedett helyen utóérlelni, ezután lehet kicsépelni a magokat.
Szaporítása:
Magvetéssel szaporítjuk. Vethetjük március végén, április elején állandó helyre, 30 cm sortávolságra. Edénybe vetve, fólia alatt kiültetésre alkalmas palántát is nevelhetünk. Ebben az esetben viszont nagyon gondosnak kell lennünk, mert a palánták csak nagyon fiatal korban ültethetők át. Melegigényessége ellenére a csírázáshoz nem igényel magas hőmérsékletet – már 5-6 C fok hőmérsékleten kicsírázik.
Cserepes növényként is tarthatjuk.
Szedés:
Friss leveleit folyamatosan szedhetjük. Nagyobb mennyiség tartósításához nyár végén „szüreteljük”. A magvakat teljes érésben szedjük. Az érés nem egyszerre történik, ezért a szedés is elhúzódik. Szedéskor a terméses szárat a talaj felett levágjuk, kis csomókba kötve és papírzacskóba téve meleg, száraz helyen függesztve szárítjuk. A kinyert magvakat légmentesen, zárt edényben tároljuk.
Gyógyhatása:
Mell- és gyomorbetegségek ellen hasznos orvosság. Az ánizsolajat cukorra csepegtetik (elaeosaccharum anisi) vagy pedig mandula-olajjal vegyítve adják.
Hatóanyaga: illóolaj, zsíros olaj, sók, ánizs aldehid, cukor stb.
Az ánizst étvágyjavító, emésztést serkentő, vértisztító, hurutoldó, köhögéscsillapító. Kiváló görcsoldó, idegerősítő, közérzetjavító, felfúvódást szüntető, gyomor-, bél- és epebántalmak elleni szerként is használják. A csecsemők hasgörcse ellen kiváló gyógyír a gyermekgyógyászatban, mint szélhajtó szinte nélkülözhetetlen. Az ánizs melegíti a hasat, gázt oszlat el főleg babos ételek után és jó hatást gyakorol krónikus hasmenésnél, renyhe emésztésnél Gyógyszerekhez íz javítónak adják
Magvaiból vízgőzzel illóolajat párolnak le. Származási helyétől függően az ánizsmagból 6–9% ánizsolaj vonható ki.
Használják illatosításra, gyenge hashajtónak, és a belső elválasztású secretumok (tej, köpet) gyorsabb kiválasztására. Külsőleg a bogarak elhárítására is használják. A tetveket gyorsan elpusztítja, ezért kenőcsként vagy borszeszes oldatban fejtetvek ellen is alkalmazzák. A háziállatok féregűző szereinek egyik alkotója.
A bőrt érzékenyítő és/vagy enyhén irritáló tulajdonságai miatt tartós, több hetes használata nem ajánlott.
Felhasználása:
Virágját és levelét salátákhoz teszik.
Az ánizsmagot felhasználás előtt mindig törjük össze, hogy aromája jobban érvényesülhessen. de mindig csak a szükséges mennyiséget, mert gyorsan elveszíti jellegzetes aromáját Fűszerezéskor figyeljünk a mennyiségre, hiszen az ánizs erősen aromás fűszer, a túladagolással elronthatjuk az ételünket.. Felhasználható főzelékek (vörös káposzta-, sárgarépa-, tök-, cékla- stb.) gyümölcsleves, édes rizsek, párolt húsok, vadas ételek, mártások ízesítésére; ezeket egy kevés ánizs előnyösen érdekessé teheti. A nyugati konyhaművészetben az ánizst jobbára csak kenyérféleségekben és süteményekben használják, ritkán gyümölcskenyereket ízesítenek vele. Kis mennyiségben szerepelhet még olyan fűszerkeverékekben, melyeket virslikhez, illetve pörköltekhez adhatunk. Gyakran teszik édességekbe, gyümölcskompótokba, édes rizsbe, köhögés elleni cukorkákba, pudingokba, tésztákba, süteményekbe, egyes vidékeken még a kenyérbe és a sós süteményekbe is. Sokféle italhoz adják, így puncsokhoz, szirupokhoz, likőrökhöz, édes borokhoz és teákhoz, de a legfontosabb felhasználása azonban az ánizsízesítésű likőrgyártásban jelentős: mint amilyenek a raki, ouzo, és a pernod
Friss vagy mélyhűtött leveleit teának, saláták, túrók, sajtok ízesítésére használhatjuk. Alkalmas más teák ízesítésére is.
Az ánizs inkább édes krémek, tészták, főleg a mézeskalács nélkülözhetetlen fűszere, de ha egy fej vöröshagyma oldalába 2-3 ánizst szúrunk, és ezzel pároljuk a pecsenyét, zamatossá teszi.
Hogyan használjuk?
Az illóolajat külsőleg használjuk:
Olaj:
100 ml olívaolajhoz tegyünk 1 evőkanál összetört ánizst, majd sötétben hagyjuk érlelni 1 héten át. Ezt követően szűrjük le, és sötét üvegben tároljuk.(Szoptatós anyukák emlőinek ánizsolajjal történő kenegetése serkentőleg hat
Párologtatások:
számomra kellemes, nem tolakodó illata miatt én sokat használom. 2-3 cseppet mindenbe beleteszek, ha légzőszervre ható keveréket használok illóolajokból, megfázásnál, hurut oldására, köhögésre, influenzás fertőzésnél, asztmánál, pollen-allergiánál, stb.
Masszázshoz:
Légút tisztítókrém, gyerekeknek is: 20 ml jól felszívódó krémbe 2 csepp ánizs, 1 csepp eukaliptusz, 1 csepp fahéj, 1 csepp menta, a mellkast és a hátat bekenni vele éjszakára.
Mozgásszervi fájásokra masszírozáshoz:
10 ml bázisolajhoz 1 csepp ánizs, 1 csepp fahéj, 3-4 csepp levendula, 1 csepp menta.
Fürdő készítésnél is használhatjuk. Légzőszervi és mozgásszervi bántalmakra más illóolajokkal együtt.
Tea készítése
2 kiskanál drogot 1 csésze vízzel forrázzunk le, és hagyjuk állni 10 percig, majd szűrjük le. A forrázat köptető, nyálkaoldó, görcsoldó, szélhajtó és fertőtlenítő hatása miatt, felsőlégúti megbetegedésekben, húgyúti fertőzésekben, epebaj szenvedők fogyasztják. Csecsemőknél bevált szélhajtó. Tejszaporító tulajdonsága miatt szoptatós anyák használhatják. Csak frissen főzve ajánlatos fogyasztani
Ánizskrémleves:
Ez az ánizs gyökeréből készül. Kockázzanak fel két ánizsgumót, két fej hagymát, két közepes sárgarépát, és két db burgonyát. Ezeket egy evőkanálnyi olvasztott vajban tegyék oda párolni, úgy 5-10 percig. Sóval és fehér borssal szórják meg és öntsék fel fél liter vízzel vagy, ami még jobb: húslevessel. 1-2 evőkanál liszttel sűrítsék és turmixgéppel
Pépesítsék. Egy fél liter tejet kell még hozzáadni, és ezzel együtt felforralni. Mikor már szép krémes az állaga, friss snidlinggel szórják meg.
Ánizsos szív:
Hozzávalók 36 darabhoz: 2 tojás, 15 dkg cukor, egy teáskanálnyi vaj, egy késhegynyi szalakáli, egy kevés tej, 30 dkg rétesliszt, egy teáskanál ánizs.
Keverjük össze a tojásokat, a cukrot, a vajat és a tejben feloldott szalakálit. Szitáljuk bele a lisztet, gyúrjuk sima tésztává. Pihentessük egy éjszakán át a tésztát, majd másnap nyújtsuk ki belisztezett deszkán egy centiméter vastagságúra. Szórjunk rá egy kis lisztet, azután szaggassunk belőle szívformával kicsi süteményeket. Nyúljunk óvatosan késsel a szívek alá, és emeljük bele az ánizzsal beleszórt tepsibe. 160 fokon 20 percig süssük, amíg sárgásfehér nem lesz.
Ánizsos perec
Hozzávalók: 15 deka vaj, 20 deka cukor, 25 deka liszt, kevés citromhéj, 1.5 deka ánizsmag, 2 egész tojást, pici só.
Az egészet jól összegyúrjuk, majd apró pereceket formálunk . Tojásfehérjével megkenjük, porcukorral meghintve lassú tűznél megsütjük.
Az ánizzsal fűszerezett piskótatészta egybesütve s szeletekbe vágva. Kedvenc süteménye a teázóknak.
Ánizsízesítésű szeszes italok
Az ánizsízesítésű szeszes italok olyan szeszes italok, amelyeket mezőgazdasági eredetű etil-alkoholnak csillagánizs (Illicium verum), ánizs (Pimpinella anisum), ánizskapor (Foeniculum vulgare) természetes kivonatával való ízesítésével nyernek, de lehet használni más olyan növényt is, amelynek ugyanilyen főbb aromaanyagai vannak, a következő folyamatok valamelyikének vagy azok együttes alkalmazásával:
1) kivonatolás és/vagy lepárlás,
2) az alkohol újradesztillálása az előzőekben leírt növények magvainak vagy más részeinek jelenlétében,
3) ánizsízesítésű növények természetes kivonatának hozzáadása.
Az ánizsízesítésű szeszes italok minimális alkoholtartalma 15 térfogatszázalék.
Használható más növényi kivonat, vagy fűszer is, de az ánizs íznek dominánsnak kell maradnia.
Ánizslikőrök:
Az ánizs adja a görög nemzeti italnak számító ouzo (ejtsd: úzó) jellegzetes aromáját. (Ouzo 12 Görögország nemzeti itala. 200 éves múlt, több mint 10 féle gyógynövényből, kétszer párolják)Ánizsmaggal készült ital Macedóniában és Bulgáriában is ismert, ott masztika (Rakija Anaszonlijka) a neve. Anesone Olaszországban, raki Törökországban, pastis (Ricard, Pernod) Franciaországban, Anis (Ojén) Spanyolországban, kibib Egyiptomban, oghi Örményországban a svédek pálinkája az akvavit is ánizspálinka, stb.
Házilag főként törkölypálinkából (ritkábban szőlőből) készítik, ami pedig kereskedelmi forgalomba került, azt általában gabonaszeszből. Az ánizs (a fehér üröm és az édeskömény mellett) a hasonlóképp karakteres francia abszint és pastis egyik fő alkotóeleme is.
Ha ezeket a likőröket vízzel keverjük, érdekes hatást figyelhetünk meg. Az ánizsolaj ugyanis nagyon rosszul oldódik a vízben, ezért, ha vizet öntünk hozzá, az ouzo és az abszint is opálos fehér, illetve fehér-zöld színt vesz fel, ahogy az illóolajok kicsapódnak az oldatból. Ez a színváltozás (a Louche-hatás) lehet az egyik oka annak, hogy ezeket az italokat már-már rituálisan isszák.
A "Shaker"-ek (egy amerikai szekta) az ánizst, mint gyógyító növényt használták. Az illóolajtartalma körülbelül 2,5 %, melynek legfontosabb összetevője az anethole. Az illóolaját használják az abszint, az "anisette" és a Pernod likőr ízesítésére. Ánizzsal ízesített aperitif pálinka. 40% alkoholtartalmú. Önmagában ritkán fogyasztjuk. Legelterjedtebb keverési módja: 1 rész Pernod, 3-5 rész jeges tiszta víz. A vizet pótolhatjuk narancslével, gyümölcsszirupokkal, és még nagyon sok mással kísérletezhetünk. Az ital bármilyen napszakban, évszakban, bármely korosztálynak és bármilyen alkalommal kellemesen hűsítő, üdítő.
Abszint (Absinth) – az iparszerű szeszgyártás történetében legmagasabb (legális), 60-80 %-os alkoholtartalommal előállított (zöld vagy színtelen) ital: fehér ürömfű (artemisia absinthium) és egyéb fűszernövények, valamint desztillált alkohol keveréke. A XX. század elején (kábítószer-jellegű és addiktív káros hatására hivatkozva) szinte az egész világon betiltották. Az ezredfordulóra részben rehabilitálták; ma már az Európai Unióban - igaz korlátozott tujontartalommal - ismét forgalmazható.
Érdekes:
1305-ben az angolok megvámolták az ánizsmag kereskedelmet, hogy abból fedezzék a London Bridge javítási költségeit. Nagyon népszerű ízesítő az angoloknál, IV. György király ruháit annakidején ánizsmaggal illatosították. Az ánizs az egyik legrégibb termesztett fűszernövényünk, már az egykori egyiptomiak, görögök és rómaiak is ismerték. Az idősebb Plinius azt állította, hogyha ánizsmagot tesznek a párna alá, akkor az megvéd a rossz álmoktól. Az ánizst, mint ételízesítőt a középkortól használják. 1619-ben a virginiai parlament elfogadta azt a törvényt, hogy egy családnak, minden évben, legalább 6 tő ánizst kell termelnie.
Felhasznált irodalom:
Pallas Nagylexikon
http://www.oneplanetnatural.com
http://www-ang.kfunigraz.ac.at/~katzer/index.html
http://bestzeller.egologo.transindex.ro/?p=36
http//www.terebess.hu
http://www.tuja.hu
http://www.drogorigo.hu/00anizs.html
http://www.wikipedia.hu
http://kollath.hermina.googlepages.com/%C3%A1nizs
Vissza
|