Ültetési rend
ÜLTETÉSI REND
Illemszabályok: a viselkedés legősibb, legemberibb szokásai.
A mindennapi életben a kényelmes elhelyezkedés, a könnyű felszolgálás a fő szempont.
Az étteremben a vendéglátási szokások a protokoll szerint alakulnak.
3-4 fős ebéd, vacsora:
- a vendég a vendéglátóval szemben üljön vagy
- a vendéglátó jobbjára kerüljön,
- a vendég a bejárattal szemben kapjon helyet,
- mindenre rálátása legyen,
- ha tolmács is van, akkor kettejük között helyezkedjen el.
Téglalap alakú asztalnál alkalmazható formák:
Francia ültetési rend:
A rangsor elején lévő személyek az asztal közepénél foglalnak helyet. Előnye, hogy a fontosabb személyek közel vannak egymáshoz. Arra kell figyelni, hogy az asztal végére hölgyek ne kerüljenek, ezért ilyen esetben udvariasságból előbbre kell őket rangsorolni.
Angol ültetési rend:
Az asztal két végén ül a házigazda és a vendég. Tőlük jobbra-balra az asztal közepe felé haladva csökkenő rangsorban váltakozva a férfiak és a nők, illetve a belföldiek és a külföldiek. Hátránya, hogy a két vezető távol van egymástól, ezért nehézkes közöttük a kommunikáció.
Otthoni hivatalos vendéglátásnál a háziasszonyt illeti a főhely, jobbján a fővendég, a házigazda pedig a háziasszonnyal szemben ül, a többiek a vegyes rangsorolás szerint. Az angol ültetési rend szerint az asztal két végén ül a háziasszony és a házigazda, s mellettük jobbra-balra az asztal közepe felé haladva nemek szerint vegyesen a többiek. (A háziasszony két oldalán férfiak, a házigazda két oldalán nők, és így tovább.)
Patkó alakú asztalnál: a tárgyalásnál leírt sorrendiség alkalmazható. A háziasszony a férje mellett középen foglal helyet. Lehet olyan variáció, hogy a férfiak és nők vegyesen csökkenő rangsor szerinti sorrendben ülnek.
Fésű alakú asztalnál: ugyanez a sorrend, de a résztvevők száma több. A szigorú rangsor betartása inkább csak a főhelyekre érvényes.
Kör alakú asztalt: szűkebb körű étkezéses vendéglátáskor célszerű alkalmazni. Több kerek asztal esetén a házigazda, a háziasszony és a fontosabb vendégek egy asztalnál ülnek, a többiek külön asztaloknál. Előre elkészített névkártyák segítenek az eligazodásban.
OTTHONI VENDÉGLÁTÁS
Az illem szerint az ebédre, vagy vacsorára meghívott vendégeket a háziasszony szólítja asztalhoz, és mindenkinek kijelöli a helyét. Ha több vendégről van szó, egyszerűbb ültető-kártyával jelezni, hogy kinek hol a helye.
Az angol etikett szerint, ami Magyarországon is használatos, téglalap alakú asztal esetén, az ajtóval szemben lévő, az asztal rövidebbik oldala az asztalfő.
A házigazda az asztalfőn, vele szemben a ház asszonya foglal helyet. Kör alakú asztal esetében is a házigazda és a háziasszony egymással szemben üljön.
A háziasszonynak a konyha könnyebb megközelítése miatt fontos, hogy közelebb legyen a kiszolgáló részhez.
(A francia etikett szerint az ültetésnél az asztalfőnek az asztal hosszabbik oldalán, a középső ülés számít a főhelynek, ide a házigazda ül. Vele szemben a ház asszonya foglal helyet.)
Az ültetési rendnél a házigazda jobb és bal oldalára ültessük a két legfőbb nővendéget. A háziasszony két oldalára a két legfőbb férfi vendég kerül. Az ültetési rendnél a házaspárokat külön ültetjük, így külön-külön tudnak beszélgetni. A nőket és a házaspárokat ne ültessük egymás mellé. Ám a jegyespárokat, az együtt járó fiatalokat egymás mellé kerüljenek, had erősödjön a kapcsolatuk!
Ha az ebédet, vagy vacsorát valamelyik házaspár, jegyespár tiszteletére adjuk, akkor őket emeljük ki az ültetésnél.
Ha a vendégek között ünnepelt is van, akkor az ünnepeltet ültessük a főhelyre.
Az asztalfőn ülhet 1-2-3 ember is.
Elsőként mindig a háziasszonynak illik leülni. A vendégek csak ezután foglalhatják el a helyüket. Ez alól kivétel, ha a háziasszony szolgál fel.
RENDEZVÉNY, ESKÜVŐ, ARANY-LAKODALOM…STB.
Ha nagyobb társágnak szervezünk ebédet, vacsorát, a legfontosabb szempontok, amiket egy sikeres ültetési rend megtervezéséhez érdemes szem előtt tartani:
- célszerű ültető kártyákkal jelezni a vendégek helyét
- az egymást nem különösebben szívelő rokonok lehetőleg minél távolabb kerüljenek egymástól.
- a tinik, fiatalok, nagynénik, nagybácsik együtt, de a rokoni kapcsolat alapján, vagy korosztály alapján is megtervezhetjük az ültetést.
- esküvő esetén, az asztalfőre csakis a jegyespár ülhet, mégpedig a menyasszony mindig a vőlegény jobb oldalára, ezt a helyet feltétlenül külön dekoráció is jelzi. Közvetlenül a menyasszony (feleség) mellett a szülei, a tanú és házastársa. Anyósa, apósa, a férj tanúja és annak házastársa a férj mellett foglalnak helyet. Õ utánuk következnek a rokonok, majd a barátok és a távolabbi ismerősök. Amennyiben a papot / lelkészt is meghívjuk az esküvőre, akkor mindenképpen a fiatal párhoz közeli tisztelethely jár neki, például a menyasszony édesanyja mellett.
- Az ültetési rendet érdemes összehangolni a meghívó és a vacsora kártya, valamint a dekoráció stílusához.
- Az ültető kártyát használhatjuk rejtett marketing anyagként is. Feltüntethetjük rajta cégünk vagy termékünk logóját, üzenhetünk rajta partnerünknek, vendégünknek ( Jó étvágyat kíván a kiállítás-szervező…)
Jó tanács! A bejárati ajtóra, vagy közelében helyezzünk el egy példányt az ültetési rendből. Legyen egy-egy példány a rendezvény irányítóinál (vőfély, ceremóniamester, pincér, rendezvényszervező).
Valamint a biztonság kedvéért nem árt egy - két terítéket vagy asztalt pluszban elhelyezni a váratlanul érkező vendégeink számára.
|