Szilvalekvár kényelmesen
SZILVALEKVÁR KÉNYELMESEN
Hozzávalók:
4 kg érett szilva (tiszta súly, mag nélkül)
70-80 dkg kristálycukor
2 evőkanál 20 %-os ecet.
Elkészítés:
A szilvák szárát eltávolítjuk, váltott vízben alaposan megmossuk. Kimagozás után robotgép késes karjával apróra vágjuk, vagy ledaráljuk.
A sütőt előmelegítjük 200 C fokra, alulra egy tepsit teszünk, hogy az esetleg kifröccsenő lekvár ne a sütő aljára kerüljön. (Nekem tiszta maradt az alsó tepsi, de az ördög nem alszik.)
Az előkészített szilvát egy magasfalú tepsibe öntjük, hozzákeverjük a cukrot és az ecetet. Elkezdjük sütni úgy, hogy amikor „felforr” (bugyogni kezd kicsit) a lekvárunk, a hőmérsékletet 160-180 C fokra mérsékeljük, és így sütjük tovább kb. 4-5-6 órán át. Közben fél óránként megkevergetjük. A sütő hőmérsékletét úgy állítsuk be, hogy ne „rotyogjon” a lekvár, hanem csendesen süldögéljen, de ne csak melegen tartsuk.
A sütési idő nagyban függ a szilva minőségétől, a sütőnk kapacitásától. Ha letelt a 3,5 óra, egy kis tálkába kiveszünk egy evőkanálnyi lekvárt, hagyjuk kihűlni, ekkor tudjuk megnézni, eléggé besűrűsödött-e? Folyós-e, vagy már kellően szilárd-e? Ha nem jó, folytatjuk a sütést, persze időnként megkavargatjuk a lekvárt.
Ha megfelelő a lekvár állaga (nekem ez 5,5 óra múlva következett be), akkor a kész lekvárt tiszta üvegekbe töltjük, a csavaros fedelükkel szorosan lezárjuk. Az üvegeket tisztára töröljük, és 5 percre mindegyiket fejtetőre állítjuk.
Ezután száraz dunsztba tesszük 2-3 napra, míg az üvegek teljesen kihűlnek.
Végül feliratozva, hűvös helyre állítjuk a lekvárunkat, pincébe, kamrába. A felbontott üveget hűtőben tároljuk.
Ha a nyers szilvánk nem elég érett, még túl zöld és túl kemény a húsa, akkor tisztítás, magtalanítás után cukorral megszórva (kb. 30 dkg), lefedve érleljük még 1 napot. Nekem a túlérett szilva nem szimpatikus, ha már belül barna, puha, nem biztos, hogy „csak” túlérett, lehet más baja is. Maradjunk a keményebb, egészséges szilvaszemeknél.
A fehér kristálycukor helyettesíthető szőlőcukorral (cukorbetegeknek), barnacukorral, vagy gyümölcscukorral, a mértéke csökkenthető, növelhető, ki mennyire édesen, és egészségesen akar szilvalekvárt fogyasztani, és természetesen függ a szilvától is, mennyire édes maga a gyümölcs. Egyszerű, meg kell kóstolni. Tartósítószert nem tartalmaz, így pláne egészséges!
Az én lekvárom nagyon- nagyon finom lett, igazi szilvaíz, szép sűrű, attól tartok, kevés lesz egy évre. Ráadásul tényleg nem rumlis az elkészítése! Jó, az előkészítést nem úszhatjuk meg, de lazán megspórolható a tűzhely mellett való órákig tartó álldogálás, folyamatos kevergetés, és a stressz: leég, vagy nem ég le.
Vissza
|
De szép színe lett, köszönöm a receptet!